Jak to celé začalo – duben 2012

Jako většina začínajících herních vývojářů, jsem hrál hry od útlého dětství a to nejen PC, ale i stolní a hry na hrdiny. Ze začátku na mě klasické gamesy byly hodně těžké a tak jsem cheatoval jak to jen šlo, ostatně jako každé malé dítě. Postupem času jsem ale začal chápat, že pravý herní zážitek je právě z překonávání nejrůznějších překážek, přijímání těžkých výzev a prostě paření v pravém slova smyslu. Vždy když vyšel nějaký nový dungeon či RPG, tak jsem se těšil na nekonečné hodiny zábavy a napětí.

Ovšem jako všechno v našem životě, tak i hry podléhají vývoji. A jak jistě většina z vás zaznamenala, tak hry se proměnily k nepoznání. Z cílené záležitosti se stává masová, zaměřuje se na širší spektrum populace a s touto proměnou musí bohužel přicházet i různé zlehčující (casual) prvky, které hard-core hráče odrazují. S každou novou hrou přichází nadšení,ale i zklamání (samozřejmě existují výjimky, ale těch je minimum). A tak se pomalu dostáváme k tomu, proč jsem začal dělat Aledorn.

Stál jsem tedy před otázkou jak začít. Nic podobného, jako návrh PC hry jsem v životě nedělal, tak jsem začal pátrat, číst a ptát se. Naštěstí mám několik známých, kteří hry již několik let dělají. Několikrát jsem se s nimi sešel a vyzvídal. Nakonec jsem došel k závěru, že základem bude něco vytvořit a s tím přijít a bavit se o tom.

Výběr několika herních předloh

Obrázek 1 – Výběr několika herních předloh

Kde vzít inspiraci? Zrovna zde jsem nemusel přemýšlet dlouho a prostě jsem čapnul všechna možná “doupata” co jsem vytvořil (doupě = herní scénář pro hru Dračí Doupě) a vybíral a vybíral, až jsem našel jeden víceméně kompletní a ucelený příběh. Vše co jsem k tomu měl, jsem vzal, dal trochu do kupy a přinesl ukázat opět kamarádům z branže. A ohlas byl celkem pozitivní, minimálně takový, že jako námět to určitě použít půjde.

Namotivovaný a plný odhodlání jsem se na to vrhnul a několik měsíců jsem z podkladů dával do kupy příběh, mapy a hlavně herní mechaniku. Výsledkem mého snažení byly desítky popsaných papírů a stovky zmačkaných :D. S hotovým GDD (alespoň jsem si v této chvíli myslel, že je hotový) jsem se opět vydal na poradu s výše zmíněnými kamarády.

Testování mechaniky souboje na battlegroundu ze hry

Obrázek 2 – Testování mechaniky souboje na battlegroundu ze hry

No co vám budu povídat, moc pozitivní ohlasy to nebyly. Že je to prý pěkné, ale… bla bla bla, neposlouchal jsem :). Bylo mi řečeno, že na první hru je to moc velké a měl bych to zjednodušit a to hodně. Ale to sem právě nechtěl, páč jak už jsem psal výše, tuhle hru jsem začal dělat právě proto, že mi chybí komplexnost v dnešních hrách a navíc tihle moji kamarádi dělají “jenom” casual hry, tak si do toho přeci od nich nenechám kecat 🙂

GDD hotový? – září 2012

Tak jsem tedy tady, začínající game designer s “hotovým” GDD a připravený hledat tým, či někoho, kdo mojí hru vezme za vlastní a začne na ní pracovat. Plný nadějí, elánu a očekávání. . Ó jak jsem se mýlil, ale to už nechám na příště…