Začátek sestavování týmu – říjen 2012

S první verzí game design dokumentu (GDD) mě nečekalo nic menšího, než sehnat minimálně další 2 členy týmu a to grafika a programátora. Já sám jsem v téhle době neuměl vůbec nic z programování a co se grafiky týče, tak jen naprosté základy objemového modelování (pro tvorbu her naprosto nepoužitelné – vznikají modely o statisících vertexech – modelování pro strojírenský průmysl).
Dobrá tedy, co lepšího jsem mohl udělat, než se poohlédnout mezi kamarády. Samozřejmě jsem jako první zašel za známými z Disney. Ti mi ukázali několik jednodušších enginů a doporučili další postup. Nicméně nikdo neměl čas pomoci mi s mou hrou. Dále jsem tedy rozhodil sítě mezi hráče, respektive přátele, se kterými hraji či jsem hrával nejrůznější onlineovky. A zde se mi opravdu jeden ozval. Je jím Arbiter – programátor. Navíc má už i jisté zkušenosti s programováním her, takže žádný amatér :).

Ok, měl jsem tedy programátora, nyní už zbýval jen grafik. Jak někoho takového vůbec sehnat? No jelikož jsem byl stále studentem ČVUT, tak kde jinde než na škole. Rozhodil jsem tedy několik inzerátů a dokonce se občas i někdo ozval, ale většinou jsme se nedomluvili ani na schůzce. Neschopnost komunikace apod. problémy.
Dlouho se nedařilo žádného sehnat. Paralelně se sháněním, jsem se zapsal na kurz 3DS Max a Arbiter mezitím testoval různé free softy (blender, human builder). Z kombinace našich dovedností začala vznikat první grafika do hry. Samozřejmě jsem stále nepřestával hledat grafika, respektive grafiky 🙂

Vlevo - zbrojnice 3DsMAX, Vpravo oblékání postavičky

Obrázek 1 – Vlevo: zbrojnice 3DsMAX; Vpravo: oblékání postavičky

Až se mi jednou stalo, že na jedné společenské akci, jsem se zapovídal s člověkem, kterého jsem nějaký čas neviděl a samozřejmě jsem se dostal aj na vývoj naší hry. Na to mi povídá o svém bratrovi, který si prý s grafikou hraje a možná by do našeho projektu šel. Dostal jsem na něj kontakt a tak do našeho týmu přibyl první grafik, byl jím Jarda Š., který navíc pracuje aj s Unity (enginem, který si pro tvorbu hry vybral náš programátor Arbiter.

Zanedlouho dostávám od Jardy první modely domů, objektů prostředí a rýsuje se první opravdu velká scéna. Je jím hlavní město LIM.

Práce na plný plyn – prosinec 2012

Máme tedy minimum pro tvorbu hry. Game designer, programátor a grafik. Začínáme s opravdovou tvorbou a lezou ven první návrhy a koncepty. Ať už mechaniky souboje, tak prostředí. Dále stále nepřestávám shánět další členy týmu. Určitě bychom potřebovali další grafiky a to nejen 3D, ale i 2D na textury či artisty na art-skici.

Vlevo - zbrojnice 3DsMAX, Vpravo oblékání postavičky

Obrázek 2 – Hlavní město Lim

Zároveň začínají i první problémy. Modely mají moc vertexů, pohyb po hexech není tak jednoduchý, jak jsme si mysleli a další a další problémy, které neodmyslitelně patří k vývoji her.

Vlevo - zbrojnice 3DsMAX, Vpravo oblékání postavičky

Obrázek 3 – První nástřel mechaniky chůze po hexech + náhled GUI (avataři převzati ze hry Icewind Dale)

V průběhu několika příštích měsíců, jsem sehnal několik dalších adeptů, ovšem po první kritice, či několika málo taskách nás opustili, většinou tak, že prostě přestali komunikovat.

Vlevo - zbrojnice 3DsMAX, Vpravo oblékání postavičky

Obrázek 4 – Dungeon

První větší problémy – únor 2013

Práce se nám sice vleče (dělám na poloviční úvazek jinde, dokončuji diplomovou práci, státnice apod…), Arbiter pracuje na plný úvazek také jinde a hru programuje jen po večer, ale postupuje. Když tu nám Jarda oznámí, že je nucen spolupráci ukončit a že jde dělat na nějakém jiném, vlastním projektu. To byla pro nás těžká rána, páč on byl jediný, kdo pracoval víceméně pořád. Vytvořil základní koncept 3D prostředí města Lim, udělal první dungeon a mnoho dalšího.

Vlevo - zbrojnice 3DsMAX, Vpravo oblékání postavičky

Obrázek 5 – Ukázka grafiky

Tak jsem byl tedy nucen začít o něco usilovněji shánět nového grafika. Zároveň jsem se na jaře zapsal na několik kurzů (Unity, 3Ds Max, C a další), kde jak jsem doufal, nejen že něco pochytím, ale i poznám lidi, kteří by se k nám možná i přidali. To jak jsem se sháněním dalších kolegů uspěl, už ale nechám na další část mého blogu.