Začátky projektu a přípravy kampaně na Kickstarter

Raná fáze vývoje

Počátkem léta 2013 jsme začali s prací na hře. Primárně se řešila grafika. To znamená jak se vůbec bude dělat, jak bude vypadat apod. Díky SPAFI jsme měli přístup k MOCAPu a tak jsme v létě měli několik natáčecích dnů, při kterých jsme získali kolem pěti set “tejků” (take – pojem z mocapování. Jeden tejk je jeden přesný pohyb → T-póza- animace – T póza).

Dle předběžného seznamu jsme měli nějakých 80 – 90% animací humanoidů. Ovšem s tejky to není jen tak. Každý jeden se musí projít a tzv. vyklikat, aby byl připraven do Unity. To si vzal na starosti Tomáš Studnička a Daniel Nezmar.

Mocap

Obrázek 0 – Mocap

Dále bylo třeba vymyslet, jak budeme postupovat s grafikou prostředí (enviromentu). Samozřejmě mohli jsme jít klasickou cestou: skici/arty → modely+textury → level design. To je cesta, kterou jsme si bohužel vzhledem k velikosti projektu a dostupných zdrojů nemohli úplně dovolit.

Rozhodli jsme se tedy, že půjdem cestou nákupů assetů a skládání z nich. Několik měsíců jsme strávili procházením nejrůznějších databází (a že jich je). V dnešní době je enviromentu k nákupu na internetu opravdu hodně. Tato cesta má podle mě jednu velkou nevýhodu. Problémem je kompatibilita assetů. I když každý jeden asset může působit samostatně dobře, dohromady to bude rušit či až přímo bít do očí. To je samozřejmě problém, který byl třeba řešit.

První grafika hry

Obrázek 1 – První grafika hry – využití assetů

Nicméně z assetů se postupně začaly dělat první lokace. Ty vznikaly tak, že jsem vždy udělal prvotní návrh level designu (mapa s popisem) a dle něj pak Daniel a Jarda stavěli lokaci z nakoupených assetů. Touto cestou jsme pokračovali vlastně celou dobu.

První grafika hry

Obrázek 2 – První grafika hry – využití assetů

Když už jsmě měli hotových několik lokací a začaly fungovat i první mechaniky (souboj, klikatelné objekty apod…), tak jsme se při jedné schůzi rozhodli, že bychom mohli zkusit jít cestou crowdfundingu. Pojem pro většinu z vás jistě známý, proto ho vysvětlím jen stručně.

Klasické financování projektů je standardně řešeno tak, že investor zainvestuje projekt a ten, pokud je úspěšný pak většinu zisku vyvede investorovi. U crowdfundignu je to trochu jiné. Peníze na projekt nedodá jeden velký investor, ale spousta malých investorů, které poté obdrží produkt zdarma (při větších investicích jsou i větší odměny). Dlouho jsme se rozhodovali na jakou platformu půjdeme až jsme nakonec dospěli k rozhodnutí, že nejlepší cesta bude ta nejznámější tzn. Kickstarter.

Dostat se na kickstarter ale není pro společnost ze střední evropy vůbec jednoduché. Mají tam relativně přísná pravidla, zejména pak vztahující se na zemi působnosti. Takže jsme museli sehnat někoho, kdo má firmu či občanství v zemi, kde KS jde. Nakonec Daniel sehnal svého známého v USA a tak jsme mohli vstoupit na Kickstarter.

Přípravy na Kickstarter

Vstoupit a uspět na KS ale není nic jednoduchého. Na jaře roku 2014 jsme teda začali zkoumat jak vlastně kickstarter funguje a co všechno se pro úspěšnou kampaň musí udělat. Článků ohledně toho je v dnešní době už celkem dost, nicméně v té době to ještě tak slavné nebylo a tak jsme dost tápali. Zkusím tady nastínit alespoň pár bodů:

– průzkum podobných úspěšných a neúspěšných kampaní
– konzultace s lidmi, kteří na KS už byli a ideálně uspěli
– příprava KS stránky
– vytvoření komunity
– příprava updatů a obsahu
– PR

Mocap

Obrázek 3 – Logo na Kickstarter

Průzkum podobných úspěšných a neúspěšných kampaní

na KS jsme si našli asi 30 podobných kampaní a u těch prošli co šlo, jak vypadal web, kde všude měli dosah, co měli jako goaly apod… Z toho si jsme si udělali rešerši jak by asi naše kampaň měla vypadat, čeho se vyvarovat a co naopak do projektu zařadit.

Konzultace s lidmi, kteří na KS u byli a ideálně uspěli

S pár lidmi jsme se sešli a samozřejmě z nich dostali co nejvíce informací ohledně toho jak to dělat a hlavně čeho se vyvarovat. V té době byly pouze 2 úspěšné CZ kampaně na KS, sešli jsme se s vývojáři z jedné z nich

Příprava KS stránky

Ta musí samozřejmě působit co možná nejlépe a ať už chcete, nebo ne. Na této stránce se prostě lže. Minimálně drtivá většina lidí co na KS jdou to tak dělají. Nelže se ve smyslu, že lidem naslibujete hory doly, ale často se pravda přikrášluje. Používají se screeny, které nejsou úplně herní, situace, které ještě úplně nefungují apod… Prostě je to promo. Prodáváte projekt, který je často v plenkách, ale vy musíte prezentovat tak, že už je takřka před dokončením, aby na případné backery působil co možná nejlépe. Když na KS dáte jen vizi a nemáte za sebou zrovna ranec extra úspěšných projektů, nemáte prostě šanci uspět.

Vytvoření komunity

Tohle je hodně náročná část přípravy na kickstarter. My jsme se rozhodli, že to uděláme formou pravidelných příspěvků “newsek” do velkého množství fantasy kanálů. Na webu jsme si našli asi 30 nejrůznějších vláken (fóra, diskuzní skupiny, weby…), kde jsme založili vlákno týkající se naší hry a začalo “spamování”. Každý týden jsme dali dvě malé informaci ze hry, po dobu asi 3 měsíců. Samozřejmě hodně toho bylo vytvořeno dopředu. Vývoj takhle rychle nepostupuje.

Některé skupiny už pomalu hrozili banem, tak tam jsme trochu ubrali frekvenci, nicméně naše vlákna na nejrůznějších fórech začala být sledovanější a sledovanější. Na FB jsme se dostali k magické hranici 2K fanoušků. Což začalo být jako dobré “podhoubí” pro rozjetí KS kampaně.

Příprava updatů a obsahu

V průběhu kampaně na KS je třeba stále přidávat nový obsah “updaty” tak, aby se projekt pořád udržoval při životě. Tyto updaty sice na první pohled vypadají, že se dělají “just in time”, ale opak jest pravdou. Drtivá většina jich je předem připravená a mají pevný harmonogram kdy budou uveřejněny.
Veškerou tuto práci je třeba si udělat předem, protože v průběhu samotné kampaně nebude na podobné činnosti vůbec čas.

PR

Dlouho jsme se i rozmýšleli, zda si zaplatíme nějaké profesionální PR. Do teď nevím, jestli se to vyplatilo či nikoli. Daniel nakonec rozhodl, že bude třeba trochu zainvestovat. Rozhodli jsme se pro externí agenturu a ještě jednoho interního zaměstnance, který měl pomáhat s hladkým průběhem kampaně. Popravdě nevím, jak dalece to pomohlo, či nepomohlo. Tímto bodem si nejsem zcela jist.

Když jsme měli veškeré tyto body zajištěné, mohli jsme se pustit do samotné kampaně, ale to už si nechám na další blog.

Loading